Covid-19: Jak žít spolu a s virem — Získejme čas a uchovejme dobrou mysl

Milí přátelé, tento leták vytvořila Bohumila Baštecká ve spolupráci s ČMPS a dalšími. V letáku jsou telefonické linky  krizové pomoci, hygienické stanice v regionech a další informací. 

 www.braintomy.com doufá, že společně to zvladneme!

Vážení spoluobčané, sousedky a sousedé,

ať je nám osm nebo osmdesát, ať jsme právě teď zdravotníky nebo pacienty čekajícími na operaci, studentkami, žáky, učiteli, politiky a jejich oponenty, prodavačkami nebo nakupujícími, úředníky nebo lidmi, kteří potřebují prostřednictvím úřadu dosáhnout na pomoc,

všechny nás v těchto měsících spojuje možnost onemocnět. Ať chceme nebo nechceme, patříme k sobě a potřebujeme se. Nejsme v tom sami.

Pojďme vydržet tlak nejistot a zůstat solidární. Zvládat věci společně. Po prvních semknutých dnech pravděpodobně zažijeme dny nebo týdny rozčarování a vyčerpání. I pak ale budeme muset ještě několik měsíců spolu a s Covidem-19 co možná nejnormálněji žít.  

Připomeňme si zásady pro pomoc sobě a druhým:

  • Nehledejme viníky, nenajdeme je; získejme čas a kolektivní imunitu

Pandemické hrozby jsou stále přítomné v našem prostředí nezávisle na nás: jsme součástí přírody v dobrém i zlém.

Můžeme se snažit šíření epidemie zbrzdit, aby její důsledky dokázalo zdravotnictví a celé hospodářství zvládat v běžném režimu. Zároveň víme, že důležitá je také kolektivní imunita — před příští epidemií nás do značné míry chrání právě nakažení a s ním související vznik protilátek v celé společnosti. 

  • Nepodceňujme a nepřeceňujme hrozbu

Postupně se všichni – vláda, odborníci a občané — učíme nacházet rovnováhu mezi strachem prospěšným a ochromujícím. Pomáhají získávané zkušenosti. Víme už například, že v mnoha případech se nemoc dá zvládnout doma.

  • Chraňme občanské svobody i v krizové situaci

Krizová situace opravňuje vyhlášení krizového stavu podle zákona o krizovém řízení. Stát tím získává velkou moc a využívá ji k ochraně svých občanů. V zákoně jsou též pojistky proti zneužití této moci. Například časové omezení krizového stavu.

Nezapomínejme přitom na vlastní zodpovědnost za udržení demokracie. Mnohé z nás více ohrožuje vzpomínka na totalitní uzavření hranic než přítomnost viru Covid-19. Podobně může ohrožovat, když je člověk označován za příslušníka „rizikové skupiny“. Rizikové jsou spíše situace než skupiny.   

  • Pomáhejme si navzájem: jde to mnoha způsoby

Ochranou sebe chráníme druhé. Zachováním klidu povzbuzujeme klid. Zaměřením na každodenní nároky – práci, učení, vaření – udržujeme věci v chodu.

Vypomáhejme si navzájem: Někteří z nás nemají internet, jiní hůře vidí či slyší. Nebo mají jiné překážky v porozumění situaci. Pokud se hůře pohybujeme a nemáme internet, můžeme pomáhat telefonicky, například s doučováním. Pokud jsme děti a máme dost sil, můžeme druhému donést nákup, vyvenčit psa. 

Dělat něco pro druhé i v osamění dává situaci smysl. Šití roušek pomohlo mnoha z nás.   

  • Rozložme síly

Nikdo z nás pandemii nezažil. Máme ale zkušenosti s katastrofami. Mnohé se dají využít. Například víme, že po počátečním nasazení přichází vyčerpání. Počítejme s tím. Vzájemné pomoci bude zapotřebí i po několika měsících. Rozložme síly, aby vystačily na později.  

  • Zachovejme nadhled, vděčnost a humor

Víme už, že každá krize je k něčemu dobrá. Ožily sítě spolužáků, kolegů, přátel, sousedů, příbuzných. Zjistili jsme, kolik lidí se obětavě stará o druhé v práci i doma. Dostali jsme šanci přehodnotit, co je důležité.       

Nově se porovnáváme s nejistotou, s vlivem náhody. Nemáme všechno v rukách. Snadno nás zasáhne vyšší moc. Někdo pociťuje bezmoc a úzkost, někdo hněv. Jiný si řekne, že už má odžito a že na celou věc nemá smysl myslet. Mnohé to vede k úklidu: ve vztazích, v mysli, doma nebo před domem.

Každý situaci nějak zvládáme: pomáháním a prací, pohledem na přírodu, omezením příjmu zpráv, cvičením, vděčností a modlitbami za sebe i druhé, za tento svět. Pro povzbuzení si lidé posílají vtipy a písně o koronaviru. Italové společně zpívali z balkonů, Holanďané v domluvený čas společně zatleskali zdravotníkům. Češi šili roušky.  

A jak dál? Zvládneme to? Lidé zvládli už horší věci. I my to zvládneme!

Ověřené informační zdroje:

Stránky Ministerstva zdravotnictví ČR: https://koronavirus.mzcr.cz

Stránky Ministerstva vnitra ČR — nouzový stav a další: https://www.mvcr.cz/

Stránky Ministerstva průmyslu a obchodu — zejména pro živnostníky: https://www.mpo.cz/

Stránky Státního zdravotního ústavu: http://www.szu.cz

Hygienické stanice v regionech: http://www.szu.cz/knihovna/hygienicke-stanice-a-zdravotni-ustavy

Knihovny «na dálku» a jejich nabídka: https://protiviru.knihovny.cz/

Telefonické linky krizové pomoci – přehled: https://www.mvcr.cz/clanek/telefonni-psychologicke-linky-pro-seniory-deti-a-dospele.aspx

Služby linek krizové pomoci — možnost chatování: https://elinka.internetporadna.cz/

Krizová anonymní pomoc psychoterapeutů — terapie online: https://terap.io/

Anténa — psychoterapeutická linka pro ty, které trápí karanténa: https://czap.cz/aktualni-informace (připravuje se, 19. 3. 2020)

Psychologická služba Ministerstva vnitra — https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

Spolupráce na letáku:

Psychosociální intervenční tým ČR: Bohumila Baštecká (psycholožka, UK ETF), Karel Šimr, evangelický farář a koordinátor: http://pitcr.cz/

Rada a Etická komise Českomoravské psychologické společnosti: www.cmpsy.cz

David Dohnal, psycholog Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje

Oldřich Kvasnička, jednatel, Aperta, s. r. o.

Jarmila Rollová, speciální pedagožka, Evangelická akademie Praha

Slávek Vurst, nemocniční a hospicový kaplan

Studenti Krizové, komunitní a pastorační práce, Univerzita Karlova, Evangelická teologická fakulta

Děkujeme též mnohým dalším nejmenovaným – spolupracovnicím a spolupracovníkům z řad zdravotníků, živnostníků, úředníků, zaměstnanců, důchodců.   

2 комментария к “Covid-19: Jak žít spolu a s virem — Získejme čas a uchovejme dobrou mysl”

  1. NORMAN CAROTHERS

    I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
    I’m not very internet smart so I’m not 100% certain. Any recommendations
    or advice would be greatly appreciated. Thank you.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Прокрутить вверх